Automatyzacja sprzedaży

Realizacja towarów, usług? Automatyzacja sprzedaży osiąga zupełnie nowy poziom, jeśli firma wdrożyła SRM Bitrix 24, a wszystkie procesy biznesowe są kompetentnie skonfigurowane. Organizacja działu sprzedaży staje się tak wydajna i uporządkowana, jak to tylko możliwe, personel staje się bardziej zdyscyplinowany, a sama technologia sprzedaży zostaje dopracowana.

W czym pomaga SRM

SRM to platforma, która pozwala analizować efektywność handlowców, realizować procesy krok po kroku.

Co można łatwo zorganizować?

  • SRM pomaga zorganizować szereg zadań:
  • Kontrolę nad tym, kto ilu klientów przyprowadził, przez jaki okres czasu to robił.
  • Rozdzielenie transakcji według typu. Może to być na przykład sprzedaż do zupełnie nowych klientów, a może być dodatkowa sprzedaż do odbiorców już lojalnych i oddanych firmie.
  • Przechwytywanie tego, co wydarzyło się po sprzedaży. Jest to szczególnie ważne w branży usługowej. W końcu ważne jest, aby zrozumieć, jak szybko po sprzedaży nastąpiła realizacja pracy.
  • Uproszczenie uruchomienia procesu kredytowania, wydawanie rat klientom bezpośrednio w ramach procesu sprzedaży.

Skupienie się na całym lejku sprzedaży

Lejek jest ważnym narzędziem do analizy procesu przekształcania leadów w klientów. Następujące elementy są ważne dla efektywnej pracy z lejkiem:

  • Podział procesu na etapy, od pozyskania klienta do zamknięcia transakcji.
  • Analiza liczby klientów na każdym etapie lejka, pomiar odsetka pojawiających się i porzuconych klientów między etapami.
  • Analiza przyczyn rezygnacji klientów.
  • Zmniejszenie liczby kroków do dokonania zakupu.

Integracja lejka z systemem CRM pozwala nam zarządzać danymi klientów, wchodzić w interakcje z potencjalnymi klientami i zwiększać współczynniki konwersji tak efektywnie, jak to tylko możliwe.

Mamy już bazę klientów bez CRM. Co robić?

Rozsądne jest przechowywanie i uzupełnianie szeregu danych związanych z klientami w samym systemie CRM.

Ale jeśli Twoja firma nie jest uruchamiana od zera, masz już jakąś bazę klientów. Najczęściej była ona przechowywana w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel.

Istnieją wszelkie możliwości zaimportowania tej bazy bezpośrednio do CRM.

Główną trudnością jest ustawienie zgodności kolumn Excela z polami obiektów CRM. Dopasowanie pól z arkusza kalkulacyjnego Excel do pól w Bitrix24 nazywane jest mapowaniem. Jest to ważne dla prawidłowego transferu danych.

Procedura wymaga doświadczenia, umiejętności i staranności. Jednocześnie wygodne jest to, że w samym CRM można dostosować relacje między polami w różnych modułach i jednostkach. Otwiera to bardzo elastyczne możliwości wysokiej jakości automatyzacji sprzedaży w firmie.